Opis / Description 23-24

Grafika edytorska rok akademicki 2023—2024
zajęcia dla studentów III i IV roku studiów
stacjonarnych magisterskich jednolitych na Wydziale Grafiki
prowadzący dr Marek Knap

Przed zapisem proszę zapoznać się z

wymaganiami wprowadzeniem
 

Dla kogo?

Program zajęć jest skierowany do studentów zainteresowanych:

  • łączeniem słów i obrazów na wiele sposobów, na wielu nośnikach i formatach (program pracowni daje możliwość rozszerzania wiedzy o typografii, fotografii i fotoedycji)
  • dużymi projektami wymagającymi podejścia multimedialnego w gromadzeniu treści
  • mapowaniem wybranego problemu w formule klasycznego researchu oraz wspomaganą AI

Przed rozmową wstępną warto zapoznać się z projektami realizowanymi w pracowni:

Spotkanie organizacyjne i rozmowy wstępne odbędą się 11 października 2023, g. 18.00, sala 30.
 

Co?

Grafika edytorska to interdyscyplinarny obszar projektowania o charakterze systemowym obejmujący wiele zagadnień m.in. dyrekcję artystyczną, typografię, fotoedycję, branding, motion design, wizualizację danych. Istotnym czynnikem skutecznego prowadzenia projektów edytorskich jest opanowanie technik researchu formalnego i tematycznego. 

Działania obejmują media drukowane i ekranowe (statyczne i ruchome). Proszę zwrócić uwagę, że oprócz oczywistych Istotnym obszarem zainteresowań stanowi fotografia i realizacje wideo. 


Jak?

Zajęcia mają charakter seminaryjny, warsztatowy, z dużym naciskiem na korekty indywidualne i prezentacje grupowe. Charakter zadania rocznego umożliwia realizację projektu w oparciu o indywidualnie dobraną zawartość treściową (tekst i obraz). Zadanie jest rozpisane na etapy cząstkowe. Etapy cząstkowe są zaliczane na bieżąco w wyznaczonych terminach. Każdy etap poprzedzany jest wprowadzeniem teoretycznym podczas seminariów i wykładów. Dodatkowo obowiązuje zapoznanie się z literaturą przedmiotu.

Typowym sposobem pracy jest dobór tematu o szerokiej problematyce społecznej, kulturalnej i politycznej, dla którego rozwiązania studenci poszukują w najbliższym otoczeniu.

Zajęcie prowadzone są w środy i czwartki stacjonarnie w pracowni nr 30 na Wydziale Grafiki. Jednocześnie zastrzegam możliwość poprowadzenia raz miesiącu zajęć w formie zdalnej (ze względu na moje wyjazdy służbowe np. sesje fotograficzne i konferencje). Bieżącym kanałem komunikacyjnym jest platforma Slack (konieczna rejestracja).

Pytania i prośbę o dostęp do Slacka proszę kierować na adres:
marek.knap@asp.waw.pl


Program zajęć

Program zajęć stymuluje i daje pierwszeństwo „opowiadaniu historii”, które jest rozumiane jako tworzenie narracji oraz budowanie sekwencji poprzez głęboką edycję treści wizualnych i tekstowych w sposób systemowy.

W celu stworzenia „nośnika historii” – autorskiej publikacji – posługujemy się narzędziami interdyscyplinarnymi. Rozpoczynamy od prostych modeli analogowych w formie kolaży, a kończymy na wielowątkowych interaktywnych prototypach ekranowych. 

Aby odpowiedzieć na wciąż ewoluujące potrzeby współczesnego odbiorcy, penetrujemy zagadnienia z zakresu budowania kaskadowych systemów typograficznych, a także kreacji, selekcji i operowania obrazem. Odkrywamy, pod jaką postacią wybrzmiewa branding. Staramy się docenić siłę motion designu, analizujemy sprawdzone formuły UX (wraz z podstawami CX). Nie zapominamy o niezwykle istotnym elemencie redagowania graficznego: opracowujemy wizualnie dane numeryczne. 

Działamy szeroko w druku i na ekranie, zawsze biorąc pod uwagę, aby traktować komunikat wizualny jako system. W ten sposób zajęcia przysposabiają do zapoznania się z funkcją dyrektora artystycznego wraz z pozyskaniem wiedzy na temat metodyki nadzoru artystycznego nad edytorskimi projektami zespołowymi (gdzie kluczowa jest współpraca nie tylko z projektantami podwykonawcami, lecz również z osobami odpowiadającymi za treści tekstowe i strategię rynkową).

Na zajęciach wymagana jest odpowiednia argumentacja dokonanych wyborów. Dlatego opracowana koncepcja staje się dobra, dopiero gdy jest odpowiednio zwerbalizowana.  Ostateczne dwusemestralne portfolio grupy jest publikowane w corocznym wydaniu magazynu GEMS w wersji drukowanej i ekranowej. Uwzględniając rolę, jaką w designie edytorskim pełni Zeitgeist, oprócz tematu magazynu, w niektórych przypadkach studenci są ograniczani także doborem techniki lub kolorystyki projektu.


Zaliczenia

Zajęcia są punktowane 1 punktem ECTS w formie zaliczenia z oceną.

  • Zadanie semestralne jest rozpisane na etapy cząstkowe.
  • Etapy cząstkowe są zaliczane na bieżąco w wyznaczonych terminach.
  • Z końcem semestru letniego należy we własnym sfinansować druk i (opcjonalnie) założenie landing page projektu online.

Kryteria oceny semestralnej:

40%       Frekwencja* i terminowość dostarczania projektów cząstkowych
30%       Jakość prezentacji podczas grupowych przeglądów
(kończących każdy etap cząstkowy zadania semestralnego)
20%       Zaangażowanie na zajęciach (dyskurs, polemika, wymiana myśli)
10%       Jakość formalna i semiotyczna zaproponowanych rozwiązań

*Proszę zapoznać się z modyfikacją Regulaminu Studiów dotyczącą frekwencji. Obecność jest obowiązkowa na zajęciach oznaczonych symbolem ▢ w harmonogramie zajęć dostępnym tutaj.


Podstawowe narzędzia:

  • pakiet Adobe: InDesign + Photoshop + After Effects + XD lub Figma
  • sprzęt foto / wideo
  • rejestracja dźwięku + transkrypcja plików audio

Zajęcia są dostosowywane do poziomu i inklinacji uczestników. Program zajęć każdorazowo dostosowuję po wstępnych rozmowach na początku roku akademickiego. Ponadto weź udział w anonimowej ankiecie dotyczącej preferencji zainteresowań.