Zajęcia / Classes 2019-2020

Grafika edytorska rok akademicki 2019—2020
prowadzący dr Marek Knap


Dla kogo?

Dla studentów III i IV roku studiów stacjonarnych magisterskich jednolitych na Wydziale Grafiki.

Grafika edytorska to interdyscyplinarny obszar projektowania o charakterze systemowym obejmujący m.in. dyrekcję artystyczną, typografię, fotoedycję, branding, motion design, wizualizację danych w druku i na ekranie.

A więc jeżeli jesteś zainteresowany

  • łączeniem liter i obrazów na wiele sposobów, na wielu nośnikach i formatach
  • masz cierpliwość aby dłużej posiedzieć przy projekcie i nie boisz się zmęczenia materiału

i jeżeli chcesz dowiedzieć się

  • jaka jest różnica między edytorialem i adwertorialem
  • dlaczego projektowanie stron to coś zupełnie innego niż projektowanie publikacji
  • z jakiego powodu lakoniczny, nawet najlepszy, opis stanu ducha jest gorszy niż opowiedzenie historii
  • jaką rolę odgrywa brand design
  • jakie są różnice w podejściu do projektów drukowanych i ekranowych
  • do czego służy fotoedycja
  • dlaczego tak ważna jest umiejętność operowania danymi statystycznymi

– to są zajęcia dla Ciebie.

Przed zapisem proszę zapoznać się w wymaganiami.


Po co?

Moje doświadczenie mówi mi, że jedynie systemowe podejście do problemu a nade wszystko adekwatny i świadomie dobrany przez projektanta rodzaj narracji potrafi bezboleśnie przekonać zamawiającego do wdrożenia projektu.

Ponadto te zajęcia przygotowują do zderzenia z twardą dosłownością mediów i ogólnie rynku projektowego.


Co?

W tym roku tytuł zadania to DUALIZM.

Opowiedz historię obrazkową o człowieku, którego znasz i bardzo lubisz lub bardzo nie lubisz

 

Przyglądając się człowiekowi doznajemy rożnych odczuć od fascynacji aż po znudzenie i zniechęcenie. Poznanie postępuje wzajemnie i odbywa się stopniowo. Nigdy nie przychodzi bez trudności i oporów – z obu stron.

Przetestujemy własną wrażliwość ale i poddamy próbie wrażliwość bohatera.


Jak?

Przyjrzymy się dokładnie procedurze tworzenia opowieści. Rozpoznamy jej morfologię rozbijając na atomy jej składowe elementy penetrując w ten sposób możliwości narracyjne wybranego tematu.

Do tego posłuży nam analiza i testowanie gamy narzędzi edytorskich:

  • testymonial
  • fotoreportaż/piktorial
  • wizualizacja danych
  • get the look/stylizacja

Każdy z powyższych elementów w dwóch wariantach wprowadzając DUALIZM do projektowania.

Program zajęć obejmuje:

  • projektowanie stron i ich sekwencji (edytorial i adwertorial)
  • systemy narracyjne
  • brand design
  • operowanie obrazem tzw. „edycja” (nie należy mylić „obróbką”)
  • ilustrację typograficzną (włączając typogram i typografię danych)
  • zróżnicowanie środków i technik projektowych ze względu na rodzaj nośnika (druk i ekran)

Do każdego zagadnienia robię wprowadzenie teoretyczne podczas seminariów/wykładów. Pracujemy i korektujemy indywidualnie i uwaga: zespołowo. Dobrą praktyką, którą bardzo promuję na tych zajęciach jest wzajemne recenzowanie prac na piśmie.

Podczas zajęć asystować będzie mgr Kamila Staniszewska – nasza zeszłoroczna absolwentka, której dyplom (wyróżniony Agrafą i nagrodą PGD) można oglądać na tegorocznej edycji Coming Out. Kamila jest koordynatorem grupy Society For Odds.


List rekomendacyjny

Przy wielu projektach (zwłaszcza realizacjach foto) prowadzonych na tych zajęciach bardzo pomocny okazał się tzw. list rekomendacyjny. Dokument jest imienny, sporządzam go na indywidualną prośbę.

Ponadto pomocnym dokumentem (a czasem niezbędnym np. w przypadku zamiaru upublicznienia projektu np. w portfolio online) jest pozwolenie na publikację wizerunku. Dostępne tutaj (pl | en).


Zaliczenia

Zajęcia, punktowane 1 punktem ECTS, w formie zaliczenia z oceną.

  • Zadanie jest rozpisane na oba semestry w etapach cząstkowych.
  • Etapy cząstkowe są zaliczane na bieżąco w wyznaczonych terminach.
  • Z końcem semestru letniego należy sfinansować druk i (opcjonalnie) założenie landing page online projektu.

Kryteria oceny semestralnej:

40%       Frekwencja* i terminowość dostarczania projektów cząstkowych
30%       Jakość prezentacji podczas grupowych przeglądów
(kończących każdy etap cząstkowy zadania semestralnego)
20%       Zaangażowanie na zajęciach (dyskurs, polemika, wymiana myśli)
10%       Jakość formalna i semiotyczna zaproponowanych rozwiązań

*Proszę zapoznać się z modyfikacją Regulaminu Studiów dotyczącą frekwencji. Obecność jest obowiązkowa na zajęciach oznaczonych symbolem ▢ w harmonogramie zajęć dostępnym tutaj.


Podstawowe narzędzia:

  • pakiet Adobe: InDesign, Photoshop + After Effects + XD (Sketch)
  • sprzęt foto / wideo
  • rejestracja dźwięku + transkrypcja plików audio

Zajęcia odbywają się w języku polskim i indywidualnie po angielsku dla studentów programu Erasmus Plus w środy i czwartki od 18.00 do 20.00 w pracowni nr 30.

Zapisy / Enrollment

Rozkład zajęć / Classes Schedule

Środy godz. 18.00 — 20.00 / Wednesdays 6 pm — 8 pm
Czwartki godz. 18.00 — 20.00 / Thursdays 6 pm — 8 pm

Pracownia nr 30 / Studio no. 30


Zapisy / Enrollment  2018–2019

Dla studentów III i IV roku studiów stacjonarnych magisterskich jednolitych na Wydziale Grafiki / For students of 3rd and 4th year of full-time master degree studies at the Faculty of Graphic Arts

Zapisy trwają do / Enrollment expires

  • 10.10.2019

Przed zgłoszeniem proszę zapoznać się z charakterystyką zajęć i wymaganiami / Before sign on please refer to program info and requirements.


Lista studentów

update 17.10.2019
  1. Anna Frydrych (4)  Max
    Karolina Ostojska (4)


  2. Julia Fukiet (4)  Babcia
    Zuza Kruk (4)


  3. Aleksandra Sienkiewicz (4)  Choroby

  4. Helena Nowicka (4)  Profesor
    Agnieszka Rupińska (4)
    Anna Zalewska (4)


  5. Jan Drągowski (4)  Dziadek

  6. Aleksandra Bronowska (3)  Czarownica
    Adelina Jędruszak (4)
    Weronika Kaleta (4)
    Julia Skiepko (4)


  7. Anna Kolanecka (4)  Rzeźbiarz

  8. Agnieszka Doczyńska (4)  ⟶ Geolog
    Aleksandra Szatkowska (4)


  9. Izabela Olesińska (4)  Kuchnia konfliktu
    Ola Szczepaniak (4)


  10. Zuzanna Oniszczuk (3)  Olakolbusz

  11. Karo Nowak (4)  Trwała

  12. Marta Panasiuk (4)  Łyżwiarka

  13. Linda Robakowska-Lach (5) Primetime

  14. Marta Stawska (5)  Aktorka czy tancerka?
    .
    .
    Erasmus
  15. Jernej Šimec (E) The Artist

  16. Thomas Paines (E) Surprise!
    Avner Adan (E)
    .
    .

    Dyplomy
  17. Zuzanna Wołejko (5D)  X

  18. Aneta Zdziech (5D)  X
    .
    .
    Rezygnacja
  19. Magdalena Sych (3)
  20. Pelka Atys (4)

W przypadku zmian, pominięcia lub pomyłki, proszę o kontakt mailowy lub komentarz poniżej  /  In case of any changes, omission or mistake, please contact me by mail or comment below.

Na liście uczestników zajęć zostają tylko te osoby, które przesłały temat projektu w terminie określonym w opisie etapu A  /  Only those who sent the subject of the project within the time specified in the description of etap A will remain on this list.

— wybór tematu  / subject choice
p
— list polecający  /  recommendation letter

Plan zajęć / Course Agenda

▢ obecność obowiązkowa    △ obecność zalecana

 

24.06.2019      Poniedziałek

11.00 – 13.00    Zaliczenia


19.06.2019       Środa

18.00 – 19.00    Demontaż wystawy  ▢


17.06.2019       Poniedziałek

10.00 – 12.00    Wydziałowy obchód wystawy
12.00 – 13.00    Zaliczenia


12.06.2019       Środa

10.00 – 12.00    Zaliczenia  ▢  kryteria oceny
12.00 – 13.00    Montaż wystawy, wyznaczenie dyżurów


10.06.2019       Poniedziałek

10.00 – 13.00     Przekazanie szkicownika, wydruków magazynu, stylebooka + recenzja


05.06.2019      Środa

10.00 – 13.00    Ocena proofów / Sesja wideo  ▢  (testymonial) + montaż wideo


03.06.2019      Poniedziałek

10.00 – 13.00    Przekazanie materiałów wideo


29.05.2019       Środa

10.00 – 13.00    Finalna ocena plików produkcyjnych do druku △


27.05.2019       Poniedziałek

10.00 – 13.00     Zakończenie korekt


22.05.2019       Środa

10.00 – 13.00    Konsultacje etap F1 + F2


20.05.2019       Poniedziałek

12.30 – 13.00    etap F1 i F2  [wprowadzenie do zadania]  △


15.05.2019       Środa

10.00 – 13.00    Konsultacje etap E1 + E2


13.05.2019       Poniedziałek

10.00 – 13.00     Konsultacje etap E1 + E2


08.05.2019       Środa

10.00 – 13.00    Konsultacje etap E1 + E2


06.05.2019       Poniedziałek
przegląd        prezentacje na rzutniku etap E1 i E2  ▢

29.04.2019       Poniedziałek

10.00 – 13.00     Konsultacje etap E1 + E2


24.04.2019       Środa

10.00 – 13.00    Konsultacje etap E1 + E2


17.04.2019       Środa
przegląd        podsumowanie etap E1 i E2  ▢

15.04.2019       Poniedziałek

10.00 – 13.00     Konsultacje etap E2


10.04.2019       Środa

10.00 – 13.00    Konsultacje etap E2


08.04.2019      Poniedziałek

                           Zajęcia odwołane / Praca własna etap E2 + literatura


03.04.2019      Środa

10.00 – 13.00    Konsultacje etap E2


01.04.2019       Poniedziałek
przegląd        etap E1  [prezentacje na rzutniku]  ▢

12.00 – 13.00    etap E2  [wprowadzenie do zadania]  △


27.03.2019       Środa

10.00 – 13.00    Konsultacje etap E1


25.03.2019       Poniedziałek

10.00 – 13.00     Konsultacje etap E1


20.03.2019       Środa

                            Zajęcia odwołane / Praca własna etap E1 + literatura


18.03.2019       Poniedziałek

10.00 – 13.00    Konsultacje etap E1


13.03.2019       Środa

10.00 – 13.00    Konsultacje etap E1


11.03.2019       Poniedziałek

10.00 – 13.00    Konsultacje etap E1


06.03.2019       Środa

10.00 – 12.30    Konsultacje etap E1
12.30 – 13.00    Konsultacje dyplomy


04.03.2019       Poniedziałek
przegląd        etap D3  [prezentacje na rzutniku]  ▢

12.00 – 13.00    etap E1  [wprowadzenie do zadania]  △


27.02.2019       Środa
przegląd        etap D2  [prezentacje na rzutniku]  ▢

25.02.2019       Poniedziałek

10.00 – 12.30    Konsultacje etap D2, D3
12.30 – 13.00    Konsultacje dyplomy


20.02.2019       Środa

10.00 – 12.30    Konsultacje etap D2, D3
12.30 – 13.00    Konsultacje dyplomy


18.02.2019       Poniedziałek

10.00 – 12.30    Konsultacje etap D2, D3
12.30 – 13.00    Konsultacje dyplomy

przerwa międzysemestralna

30.01.2019       Środa

10.00 – 13.00    Zaliczenia (semestr zimowy) A1—D1  ▢


28.01.2019       Poniedziałek

10.00 – 13.00    Zaliczenia (semestr zimowy) A1—D1  ▢
kryteria oceny


przegląd        etap D1  [prezentacje na rzutniku]  ▢

12.30 – 13.00    etap D2 i D3  [wprowadzenie do zadania]  △


21.01.2019       Poniedziałek

10.00 – 12.30    Konsultacje etap D1
12.30 – 13.00    Konsultacje dyplomy


16.01.2019       Środa

10.00 – 12.30    Konsultacje etap D1
12.30 – 13.00    Konsultacje dyplomy


14.01.2019       Poniedziałek
przegląd        etap C1  [prezentacje na rzutniku]  ▢

12.30 – 13.00    etap D1  [wprowadzenie do zadania]  △


09.01.2019       Środa

10.00 – 12.30    Konsultacje etap C1 — prototyp
12.30 – 13.00    Konsultacje dyplomy


07.01.2019       Poniedziałek

10.00 – 12.30    Konsultacje etap C1 – stykówka
12.30 – 13.00    Konsultacje dyplomy


19.12.2018       Środa
przegląd        etap B2  [prezentacje na rzutniku]  ▢

12.30 – 13.00    etap C1  [wprowadzenie do zadania]  △


17.12.2018       Poniedziałek

10.00 – 13.00    Konsultacje etap B2


12.12.2018       Środa

10.00 – 12.30    Konsultacje etap B2
12.30 – 13.00    Konsultacje dyplomy


10.12.2018       Poniedziałek

10.00 – 12.30    Konsultacje etap B2
12.30 – 13.00    Konsultacje dyplomy


05.12.2018       Środa

10.00 – 11.30    Konsultacje etap B1
11.30 – 13.00    etap B2  [wprowadzenie do zadania]  △


03.12.2018       Poniedziałek
przegląd        etap B1  [prezentacje na rzutniku]  ▢

28.11.2018       Środa

10.00 – 12.30    Konsultacje etap B1
12.30 – 13.00    Konsultacje dyplomy


26.11.2018       Poniedziałek

10.00 – 12.30    Konsultacje etap B1
12.30 – 13.00    Konsultacje dyplomy


21.11.2018       Środa

10.00 – 11.30    Konsultacje etap A2
11.30 – 13.00    etap B1  [wprowadzenie do zadania]  △


19.11.2018       Poniedziałek
przegląd        etap A2  [prezentacje na rzutniku]  ▢

14.11.2018       Środa

10.00 – 13.00    Przegląd wstępny etap A2


12.11.2018       Poniedziałek

                         Zajęcia odwołane


07.11.2018       Środa

10.00 – 12.30    Konsultacje etap A2
12.30 – 13.00    Konsultacje dyplomy


05.11.2018       Poniedziałek

10.00 – 11.30    Konsultacje etap A1
11.30 – 13.00    etap A2  [wprowadzenie do zadania]  △


02.11.2018       Piątek
termin           etap A1  Wybór tematu / przesłanie briefu

31.10.2018       Środa

10.00 – 11.30    Konsultacje etap A1
11.30 – 13.00    etap A1  [prezentacje na rzutniku, ciąg dalszy]  ▢


29.10.2018       Poniedziałek
przegląd        etap A1  [prezentacje na rzutniku]  ▢

24.10.2018       Środa

                          Zajęcia odwołane / Praca własna etap A1 + literatura


22.10.2018       Poniedziałek

                          Zajęcia odwołane / Praca własna etap A1 + literatura


17.10.2018       Środa

                          Zajęcia odwołane / Praca własna etap A1 + literatura


15.10.2018       Poniedziałek

                          Zajęcia odwołane / Praca własna etap A1 + literatura


12.10.2018       Piątek
termin           Wybór tematu / Zamknięcie listy

10.10.2018       Środa

10.00 – 13.00    Konsultacje etap A1


08.10.2018       Poniedziałek

10.00 – 12.00    Konsultacje etap A1 / Zapisy
12.00 – 12.40    Fotografia i fotoedycja edytorska [wykład]  △
12.40 – 13.00    Konsultacje etap A1 / Zakończenie zapisów  △


03.10.2018       Środa

10.00 – 11.00    Wprowadzenie do programu zajęć / Omówienie etapu A1  △
11.00 – 13.00    Konsultacje / Zapisy  △

asp-castration squad-zespol


01.10.2018       Poniedziałek

10.00 – 13.00    Konsultacje / Zapisy


Zapisy / Enrollment

 

Rozkład zajęć / Classes Schedule

Poniedziałki godz. 10.00–13.00 / Mondays 10 am–1 pm
Środy godz. 10.00–13.00 / Wednesdays 10 am–1 pm


Zapisy / Enrollment  2017–2018

Zapisy trwają do / Enrollment expires

  • 09.10.2018

Przed zgłoszeniem proszę zapoznać się z charakterystyką zajęć i wymaganiami / Before sign on please refer to program info and requirements.


Lista studentów

update 12.10.2018

 

Bartosz Kolczykiewicz — t [A]
Małgorzata Krajewska — t [A]

Nela Sapińska — t — p

Aleksiej Cecocho — t — p

Anna Kolanecka — t [B]
Klaudia Kozińska — t [B]
Zuzanna Wołejko — t [B]

Magdalena Maj — t [C]
Aleksandra Szatkowska — t [C]

Agnieszka Doczyńska — t [D]
Zofia Kofta — t [D]
Aleksandra Sienkiewicz — t [D]

Aleksandra Pawłowska — t [E]
Zuzanna Zakrzewska — t [E]

Natalia Bochyńska (5) — t

Paula Czachor — t

Marta Łyżwińska — t [F]
Wiktoria Mańkowska — t [F]

Aneta Zdziech — t

Karolina Brzuszek — t

Julia Wakuła (5) — t

Karol Yamazaki — t

Pelka Atys — t [G]
Linda Robakowska — t [G]

Helena Nowicka — t

 

Agata Wawer
Marta Panasiuk
Kasia Górska
Róża Bartnicka
Maja Gnatowicz
Julia Skiepko
Ola Szczepaniak
Patrycja Błaszczuk
Izabela Olesińska
Zuza Kruk

W przypadku zmian, pominięcia lub pomyłki, proszę o kontakt mailowy lub komentarz poniżej  /  In case of any changes, omission or mistake, please contact me by mail or comment below.

Na liście uczestników zajęć zostają tylko te osoby, które przesłały temat projektu w terminie określonym w opisie etapu A1  /  Those who sent the subject of the project within the time specified in the description of etap A1 will remain on this list only.

— wybór tematu  / subject choice
p
— list polecający  /  recommendation letter
[  ] — zespół  /  team

Zajęcia / Classes 2018-2019

Grafika edytorska rok akademicki 2018—2019
prowadzący dr Marek Knap


Dla kogo?

Grafika edytorska to interdyscyplinarny obszar projektowania o charakterze systemowym obejmujący m.in. dyrekcję artystyczną, typografię, fotoedycję, branding, motion design, wizualizację danych w druku i na ekranie.

A więc jeżeli jesteś zainteresowany

  • łączeniem liter i obrazów na wiele sposobów, na wielu nośnikach i formatach
  • masz cierpliwość aby dłużej posiedzieć przy projekcie i nie boisz się zmęczenia materiału

i jeżeli chcesz dowiedzieć się

  • jaka jest różnica między edytorialem i adwertorialem
  • dlaczego projektowanie stron to coś zupełnie innego niż projektowanie publikacji
  • z jakiego powodu lakoniczny, nawet najlepszy, opis stanu ducha jest gorszy niż opowiedzenie historii
  • jaką rolę odgrywa brand design
  • jakie są różnice w podejściu do projektów drukowanych i ekranowych
  • do czego służy fotoedycja
  • dlaczego tak ważna jest umiejętność operowania danymi statystycznymi

– to są zajęcia dla Ciebie.


Po co?

Te zajęcia przygotowują do zderzenia z twardą dosłownością mediów i rynku projektowego.

Moje doświadczenie mówi mi, że jedynie zaproponowany przez projektanta solidny rodzaj narracji i systemowe podejście do problemu potrafi przekonać do swojej wizji zamawiającego projekt.


Jak?

W tym roku bierzemy na warsztat świat muzyki.

Muzyka ze swoją energią radości z tworzenia i budowaniem wspólnotowości ma wielopoziomowy (również negatywny) wpływ na kulturę masową i funkcje czysto społeczne. Umożliwia to łączenie elementów kultury wysokiej z popularną – zarówno w sposobie doboru treści jak i ich projektowania.

Przy tak widowiskowym temacie chodzi o to aby nie tylko ogrzać się przy cieple barwnych postaci świata muzyki i ich formalnego anturażu ale wykreować im wartość dodaną. Dlatego spenetrujemy możliwości narracyjne dla obszarów tak performansu muzycznego i jego odbiorcy jak i szeroko rozumianego zaplecza.

Do tego posłuży nam analiza i testowanie gamy narzędzi edytorskich:

  • testymonial
  • fotoreportaż/piktorial
  • wizualizacja danych
  • get the look

Program zajęć obejmuje:

  • projektowanie stron i publikacji (edytorial i adwertorial)
  • systemy narracyjne
  • brand design
  • zróżnicowanie środków i technik projektowych ze względu na rodzaj nośnika (druk i ekran)

Do każdego zagadnienia zrobię wprowadzenie teoretyczne podczas seminariów/wykładów.


Zaliczenia

Proszę zapoznać się z kryteriami oceny.


Zapraszam studentów III i IV roku studiów dziennych oraz studentów niestacjonarnych na indywidualne rozmowy w dniu 1 października. Pracujemy i korektujemy zespołowo i indywidualnie, ale o tym dokładniej opowiem podczas opisu zadania 3 października.

Podstawowe narzędzia: Adobe InDesign, Adobe Photoshop + Adobe After Effects, Adobe XD lub Sketch. Zajęcia odbywają się w poniedziałki i środy od 10.00 do 13.00 w sali 22.

Zapisy / Enrollment


Spotkanie organizacyjne / Introductory meeting

Spotkanie organizacyjne odbędzie się w środę 4 października o godzinie 10.00 w sali 32 / The introductory meeting to be held on Wednesday, October 4th, room #32 at 10 am.


Rozkład zajęć / Classes Schedule

Poniedziałki godz. 10.00–13.00 / Mondays 10 am–1 pm
Środy godz. 10.00–13.00 / Wednesdays 10 am–1 pm


Zapisy / Enrollment  2017–2018

Proszę zapisywać się w formie komentarza (poniżej) podając następujące dane / Please enroll by comment (below) and provide following data:

  • Imię i nazwisko / Name
  • Rok studiów / Year of Study
  • Specjalizacja / Major
  • Adres e-mail / Email address

Proszę zapoznać się z wymaganiami / Please refer to requirements.

Zapisy prowadzone są online i na zajęciach. Zamknięcie listy 11 października / Please enroll online or during classes until October 11th.


Lista studentów (update 11/10)

Karolina Brzuszek (3)  t
Martyna Cybuch (5)  t
Paula Czachor (3)  t
Jan Drągowski (3)  t
Vendula Guhová (e)  —
Kaja Kubicka (3)  t
Anna Kusz (3)  t
Marta Łyżwińska (3)  t
Wiktoria Mańkowska (3)  t
Kaja Marzec (5d)  t
Karolina Nowak (3)  t
Zuzanna Michalska (5d)  t
Marcjanna Plebańczyk (3)  t
Linda Robakowska-Lach (3)  t
Joanna Saloni (5w)  t
Nela Sapińska (3)  
Gabriela Staszak (5)  
Kamila Staniszewska (5d)  t
Marta Stawska (3)  t
Joanna Stolecka (5)  —
Izabela Troniarz (5)  t
Julia Wakuła (4)  t
Agata Wawer (3)  t
Zuzanna Wołejko (3)  t
Kamila Wyszyńska (5)  —
Karol Yamazaki (3)  t
Aneta Zdziech (3)  t

Lista zamknięta